niezbędnik rodzica

SKŁADKI CZŁONKOWSKIE


Każdy zuch jest członkiem ZHP. Składka członkowska wynosi 120 złotych na rok.


Na co są wykorzystywane składki?


Z części należnej dla drużyn i gromad: 

na materiały programowe, elementy umundurowania takie jak znaczki sprawności, chusty i znaczki zucha oraz materiały do robienia suwaków. 


Z części należnej dla hufców i chorągwi:

na kursy, warsztaty, szkolenia, pomoce dydaktyczne dla drużyn oraz koszty administracyjne.


Z części należnej dla Głównej Kwatery ZHP:

na pokrycie składek członkowskich w międzynarodowych organizacjach skautowych, pokrycie kosztów administracyjnych, kursy, warsztaty, szkolenia oraz pomoce dydaktyczne.


Dzięki dofinansowaniom, płacona składka zwraca się nawet kilkakrotnie i to – w czasie rzeczywistym, ponieważ z pozyskanych pieniędzy korzyści odczuwa każdy członek drużyny.


MUNDUREK ZUCHOWY


Zuch powinien posiadać mundurek (Czyli bluzę i pasek, ewentualnie można dokupić spódnicę/spodnie mundurowe. Prosimy nie kupować beretów!), który można nabyć m.in. w sklepie Woda Góry Las:


ul. Strzelecka 13 Poznań (zaraz za Kupcem Poznańskim, na przeciwko III LO) 

LINK DO SKLEPU


Mundurek nie musi być oczywiście nowy! Jeśli posiadają państwo mundurek po starszych dzieciach, zakupili używany, a nie jest on zgodny z nowym krojem mundury, nie jest to oczywiście żaden problem! Zuchy przychodzą na zbiorki oczywiście w mundurkach.


Zuchy co kilka zbiórek zdobywają kolejne sprawności, które naszywamy na prawy rękaw mundurka.

Z czego składa się mundur Zucha? Gdzie go kupić? Co kupić, a co Zuch dostanie w gromadzie?

Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdują się w  tym krótkim filmie instruktażowym. Został on stworzony specjalnie dla Rodziców Zuchów, które są nowe w gromadzie.






BIWAKI


Mniej więcej 2 razy w przeciągu roku szkolnego uczestniczymy w biwakach (od piątku popołudnia do niedzieli). Koszt takiego biwaku uzależniony jest od miejsca, do którego się udajemy. (Instruktorzy nie otrzymują żadnych wynagrodzeń, ich praca ma charakter wolontariatu). W większości będzie to jednak dobrze znana nam baza w Rogalinku, należąca do Hufca Piast:


Informacje o planowanych biwakach będą państwo otrzymywać z odpowiednim wyprzedzeniem  w trakcie odbioru dzieci ze zbiórek lub na e-maila. Aby zapisać się na taki wyjazd, należy wpłacić odpowiednią kwotę bezpośrednio do drużynowej!


OBOZY


Oczywiście naszym najdłuższym wyjazdem jest obóz zuchowy, który trwa 2 tygodnie, a jego cena uzależniona jest od bazy, do jakiej się udajemy, oraz innych kosztów związanych z pobytem dzieci. Instruktorzy nie pobierają jednak żadnych wynagrodzeń!




Obóz letni jest dla Zuchów niesamowitą przygodą i niezapomnianym doświadczeniem. Często jest to dla nich pierwszy raz kiedy mogą spać w lesie pod namiotami. Obóz jest podsumowaniem całorocznej pracy i stanowi idealne miejsce do kształtowania młodych charakterów. Zachęcamy do obejrzenia relacji z naszych wyjazdów w galerii!



ALE KIM TAK WŁAŚCIWIE SĄ ZUCHY?



Zuchy to dzieci które mają od 6 do 10 lat (klasy od I do III szkoły podstawowej).

Przynależność do gromady zuchowej to nie tylko dobry wstęp do harcerstwa, ale także dobra zabawa, wspaniałe przygody, rozwój i wychowanie! A jak to wszystko się odbywa?

Wszystko w gromadzie opiera się o zabawę w coś lub kogoś. Poprzez zdobywanie sprawności (zarówno zbiorowych - całą gromadą, jak i indywidualnych) wciąż możemy stawać się kimś innym, jednocześnie poszerzając wiedzę na dany temat, odwiedzając ciekawe miejsca. I tak raz jesteśmy policjantami, innym razem astronautami, czy zdobywcami dzikiego zachodu. Czasami także przenosimy się w magiczne miejsca, odwiedzamy prawdziwe krasnoludki, albo stajemy się czarodziejami!

Poprzez wspólna zabawę dzieci uczą się podstaw współpracy, nawiązywania pozytywnych relacji społecznych i tworzą prawdziwe przyjaźnie, które często zostają na całe życie. Dzięki metodycznej pracy drużynowego i przybocznych, dzieci uczą się także dyscypliny, samodzielności i zaradności.


Po czym więc poznać zucha?
- zuch jest samodzielny, dzięki wspólnym biwakom i obozom potrafi sam o siebie zadbać
- zuch posiada dużą wiedzę w wielu dyscyplinach,
- zuch jest przyjacielski, zna zasady życia w grupie, potrafi w niej działać,
- zuch ma olbrzymią wyobraźnię, nie potrzebuje najnowszych, drogich zabawek by się świetnie bawić,
- zuch zna prawo zuchowe, potrafi je wcielić w życie,
- zuch jest odważny, 
- zuch jest zaradny i obowiązkowy,
- zuch jest karny, wie co mu wolno, a czego nie,
- zuch jest otwarty na świat, tolerancyjny,
- zuch jest zawsze chętny do działania,
- zuch jest zawsze uśmiechnięty (zwłaszcza na zbiorkach).

Metodyka zuchowa kojarzy się przede wszystkim ze sprawnościami. To je realizujemy na kolejnych zbiórkach, biwakach, obozach. Każdą sprawność zdobywamy mniej więcej przez okres 5 zbiórek, po czym następuje uroczyste nadanie zdobytej sprawności (którą następnie przyszywa się na mundurek). Ale to nie wszystko!

Znaczek Zucha
Zuchy, tak jak harcerze krzyż, noszą na mundurku znaczek zucha. To sygnał dla innych, że przeszły już odpowiedni okres próbny, dobrze poznały Prawo Zucha. Nadanie znaczka, połączone z obietnicą zucha jest niesamowitym przeżyciem dla dzieci, a kiedy już zagości na ich mundurkach, jest ich prawdziwą dumą. Jest to także najważniejszy moment w całym zuchowym życiu!

Zuchy zdobywają także gwiazdki:
- Pierwsza gwiazdka: zuch ochoczy
- Druga gwiazdka: zuch sprawny
- Trzecia gwiazdka: zuch gospodarny
Zdobycie każdej gwiazdki wiąże się z przejściem pewnych prób, mających na celu rozwój dzieci, kształtowanie w nich pozytywnych cech i samodyscypliny.

A kim w tym wszystkim jest drużynowy? To wódz zuchów, ale także przyjaciel, starszy brat/siostra, zawsze gotowy pomóc. Wymaga od swoich zuchów, ale przede wszystkim od siebie, jest wzorem i przewodnikiem aż do chwili, kiedy zuchy wejdą w harcerski świat.


Chcą Państwo wiedzieć więcej? Zapraszamy na stronę:

http://zuchy.zhp.pl/aktualnosci.html